Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Sukces uczniów klas wojskowych Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku w klasyfikacji generalnej w V Zlocie Klas Mundurowych w Żaganiu

Reprezentacja klas wojskowych PCE zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Klas Mundurowych zdobywając puchar oraz nagrody rzeczowe wręczone przez Dowódcę Generalnego Sił Zbrojnych generała broni Jarosława Mikę oraz Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Obrony Narodowej p. Mirosława Cioska.

Ponad tygodniowy wyjazd trzydziestoosobowej grupy uczniów klas wojskowych PCE pod opieką dwóch nauczycieli: mjr. rez. Ryszarda Sałasińskiego i Tomasza Mielewczyka został zorganizowany i sfinansowany w całości przez MON.

W dniu 22 września autokarem 22 Bazy Lotniczej z Malborka grupa uczniów wyruszyła  do miejscowości Żagań w woj. Lubuskim. W miejscowości tej od 23 września odbywał się V Zlot Klas Mundurowych organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, w Zlocie brali udział zwycięzcy eliminacji wojewódzkich z 16 województw oraz trzy zespoły zagraniczne reprezentujące: Rumunię, Litwę i Ukrainę.

Konkurencje w których rywalizowali uczniowie były bardzo trudne i wyczerpujące, wymagające zgrania drużyny i współpracy w czasie ich wykonywania. Najtrudniejszą konkurencją był marszobieg na 8 km. z zadaniami wykonywanymi w czasie biegu tj. strzelanie z karabinka, rzut granatem na odległość, ewakuacja rannych, przenoszenie skrzynek z amunicją. O wysokim poziomie drużyn  świadczy fakt, że pierwsze cztery drużyny dzieliło tylko ok. 20 sek.. Następną trudną konkurencją był rzut granatem na odległość, gdzie o miejscu stanowiła suma rzutów wszystkich uczniów, podobnie strzelanie z karabinka, gdzie sumowano punkty zdobyte przez wszystkich uczniów z zespołu. Warto podkreślić fakt że uczeń z naszej szkoły kadet Adam Tomaszewski z klasy 4Tla wystrzelał 50 pkt. na 50 możliwych. Pozostałe konkurencje w których brali udział nasi uczniowie to strzelanie z pistoletu pneumatycznego, marszobieg wg. mapy w którym uczniowie musieli znaleźć 6 punktów rozmieszczonych w terenie na odcinku ok 8 km. Osobno punktowane były konkurencje z musztry w ramach której oceniana była musztra obowiązkowa, czyli 5 zadań wylosowanych do wykonania z regulaminu musztry SZRP, następnie 10 min pokaz musztry paradnej i na końcu przemarsz klasy z piosenką.

Ponadto uczniowie brali udział w szkoleniach prowadzonych przez żołnierzy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej takich jak: szkolenie saperskie (praca z wykrywaczami min i wykonanie okopu do postawy leżąc) S.E.R.E czyli zasady przeżycia bez schronienia, wody, żywności i ognia w terenie zajętym przez przeciwnika. W czasie tych zajęć uczniowie budowali szałasy, rozpalali ogień bez zapałek czy zapalniczek, uczyli się zdobywania i uzdatniania wody do picia. Ponadto w ramach czasu wolnego po zmaganiach sportowych żołnierze tzw. Czarnej Dywizji zorganizowali pokaz statyczny i dynamiczny sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Uczniowie zobaczyli z bliska czołgi Leopard które prowadziły ogień z armat a także byli świadkami oddania salwy przez pluton dział samobieżnych.

Jedzenie było bardzo dobre i w ilościach jak stwierdzili uczniowie „nie do przejedzenia” zakwaterowanie jak na warunki poligonowe również dobre, zabezpieczenie w nowoczesne węzły sanitarne, pralnię polową, suszarnię w której w ciągu godziny otrzymywało się wyprany i wysuszony mundur. Zrobiło to na uczniach, bardzo duże wrażenie. Organizatorzy zadbali także o stronę kulturalną i integrację uczniów z całej Polski i z zagranicy na odbywających się co wieczór krótkich co prawda bo kończących się o 22,30 dyskotekach.

Podsumowując nasi uczniowie wykazali się dużym zdyscyplinowaniem, wolą walki, zgraniem i bardzo dobrym wyszkoleniem. W niedzielę pełni wrażeń i zadowoleni z wyniku uczniowie wrócili w późnych godzinach wieczornych do Lęborka, gdzie oczekiwali na nich stęsknieni rodzice i bliscy.

   

mjr. rez. Ryszard Sałasiński

       nauczyciel edukacji wojskowej w PCE      

 

    Artur Obolewski - dyrektor PCE

 

Zobacz nasze