O programach współpracy
PROGRAMY EUROPEJSKIE W POWIATOWYM CENTRUM EDUKACYJNYM - ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH w Lęborku
I PROJEKT Leonardo da Vinci - luty / marzec 1999
Tytuł: „Szkolenie zawodowe uczniów w zawodach budowlanych zanikających „
Koordynator - Anna Rutecka
Uczniowie kształcący się w zawodach budowlanych (5 techników budownictwa i 4 stolarzy) odbyli 3 – tygodniową praktykę w Les Compagnons du Tour de France w Limoges we Francji.
Cele stażu: uzyskanie nowych umiejętności zawodowych branży budowlanej z uwzględnieniem postępu technicznego w budownictwie, poznanie nowoczesnych, innowacyjnych technologii i materiałów stosowanych w budownictwie, doskonalenie znajomości języka angielskiego, zwiększanie możliwości dostępu do rynku pracy.
Opiekunowie stażystów podczas praktyki: Zdzisław Żmuda, Franciszek Formela
II PROJEKT Leonardo da Vinci - marzec / kwiecień 1999
Tytuł: „Szkolenie zawodowe nauczycieli – aprentisage”
Koordynator projektu: Anna Rutecka i Anna Rombalska
Nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych odbyli 2 – tygodniową praktykę w Limoges we Francji.
Cele praktyki: nabycie umiejętności stosowania modułów kształcenia zawodowego integrujących nauczanie teoretyczne i praktyczne. Praktyka obejmowała zajęcia warsztatowe, ćwiczenia, wizyty i zwiedzanie instytucji szkolących na różnych poziomach i w różnych zawodach.
III PROJEKT Sokrates Comenius 1999 – 2002
Tytuł: „Morze które łączy” – to projekt, który był formą partnerskiej współpracy pomiędzy szkołami ze Szwecji, Estonii, Niemiec i Polski w zakresie ochrony środowiska.
Koordynator projektu - Elżbieta Chudziaczek
Cele stażu: przeprowadzenie obserwacji zanieczyszczenia odpadami nadbałtyckich plaż i zanieczyszczenia cieków wodnych w krajach z dostępem do morza Bałtyckiego. Badania czystości wód i zanieczyszczenia odpadami partner polski wykonał na bazie plaży w Łebie.
W ramach realizacji projektu odbywały się spotkania i wymiany młodzieży ze szkół krajów partnerskich, podczas których omawiano i analizowano wykonane badania i obserwacje.
W roku 2000 gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szwecji a w roku 2001 grupa polskiej młodzieży wyjechała do partnera.
Strona programu: http://sokrates1999.pce.lebork.pl/
IV PROJEKT Leonardo da Vinci marzec 2000
Tytuł: „Międzynarodowy staż w Wielkiej Brytanii i Holandii – kształcenie zawodowe w branży budowlanej”
Koordynator projektu - Anna Rutecka
Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa odbyli 3 – tygodniową praktykę zawodową w Leeds College of Building w wielkiej Brytanii (5 osób) oraz w Baronie College w Bredzie w Holandii (5 osób).
Cele stażu: nabywanie umiejętności i wiedzy w zakresie nowoczesnych materiałów i technologii stosowanych w europejskim budownictwie, poznanie nowoczesnych metod zarządzania budową, doskonalenie umiejętności informatycznych, doskonalenie znajomości języka angielskiego.
Opiekunowie stażystów podczas praktyki: Barbara Wraga i Elżbieta Chudziaszek.
V PROJEKT Socrates Lingua - marzec/ maj 2001
Tytuł: „Badania porównawcze metod produkcji i wyrobów stolarskich”
Koordynator projektu - Artur Obolewski
marzec 2001
12 – stu uczniów kształcących się w zawodzie technik technologii drewna oraz w zawodzie stolarz przez 2 – tygodnie zdobywało umiejętności zawodowe w Liceum Zawodowym w Saint Junien we Francji.
maj 2001
10 – ciu uczniów ze szkoły we Francji uczących się zawodu stolarza, odbyło 2 – tygodniową praktykę zawodową w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku
Podczas wymiennej praktyki językowej uczestnicy porównali różne metody produkcji wyrobów w stolarstwie, tworząc słowniczek języka angielskiego zawodowego, poznawali region Limusin, zabytki miasta Limoges, poznawali kulturę Francji.
Opiekunowie stażystów podczas praktyki: Monika Wlazłowska i Eugeniusz Okrój
VI PROJEKT Leonardo da Vinci - marzec 2002
Tytuł: „Międzynarodowy staż w Holandii w branży budowlanej”
Koordynator projektu - Anna Rutecka
10 – ciu uczniów kształcących się w zawodzie technik budownictwa odbyło 3 – tygodniową praktykę w Baronie College w Bredzie w Holandii.
Cele stażu: nabywanie nowych umiejętności zawodowych odnośnie materiałów i technologii stosowanych w budownictwie, doskonalenie przedsiębiorczości, weryfikowanie dotychczasowych umiejętności zawodowych, doskonalenie znajomości języka angielskiego, poznanie regionu i historii Bredy.
Opiekunowie stażystów podczas praktyki: Elżbieta Chudziaszek i Wiesława Zarzycka
VII PROJEKT Leonardo da Vinci - wrzesień/ październik 2004
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie budownictwa formą zwiększania szans na rynku pracy
Koordynator projektu - Anna Rutecka
5 – ciu uczniów kształcących się w zawodzie technik budownictwa odbyło staż zawodowy w branży budowlanej w Baronie College w Bredzie w Holandii.
Cele stażu: doskonalenie jakości i innowacyjności systemów kształcenia i szkolenia zawodowego, przygotowanie młodzieży do życia zawodowego z uwzględnieniem przemian społecznych i postępu technicznego, propagowanie idei uczenia się przez całe życie, promowanie przedsiębiorczości, doskonalenie języka angielskiego.
Opiekun stażystów podczas praktyki: Elżbieta Chudziaszek
VIII PROJEKT Socrates Comenius - maj 2005
Tytuł: „Badanie porównawcze metod obróbki drewna stosowanych w stolarstwie”
Koordynator projektu - Elżbieta Chudziaszek
20 - stu uczniów kształcących się w zawodzie stolarz i technik technologii odbyło szkolenie zawodowe praktyczne w branży stolarskiej w Sant Junien we Francji.
Cele stażu: porównanie metod obróbki drewna stosowanych dawniej i obecnie w Polsce i we Francji.
Opiekunowie stażystów podczas praktyki: Agnieszka Majtczak, Jan Zawada, Alicja Zajączkowska
IX PROJEKT Leonardo da Vinci - październik 2006
Tytuł: „Praktyka zawodowa w branży budowlanej – równe szanse na europejskim rynku pracy”
Koordynator projektu - Anna Rutecka
5– ciu uczniów PCE – ZSP Nr2 kształcących się w zawodzie technik budownictwa odbyło 3 – tygodniowy staż w ROC West – Brabant - Markiezat College w Bergen w Holandii.
Cele stażu: doskonalenie systemów kształcenia zawodowego na każdym poziomie rozwoju zawodowego, które umożliwiać będą dostosowanie i przekwalifikowanie zgodnie z wymaganiami europejskiego rynku pracy oraz nabywanie porównywalnych przejrzystych kwalifikacji zawodowych celem tworzenia rynku pracy o dużej dostępności.
Opiekunowie: Anna Rombalska i Elżbieta Chudziaszek
X PROJEKT Leonardo da Vinci - listopad 2006 i
kwiecień/maj 2007
Tytuł: „Doskonalenie umiejętności uczniów klas zawodowych w zakresie współpracy z uczniami z innych krajów”
Koordynator - Wiesława Zarzycka
październik / listopad 2006
12 – stu uczniów z klasy II i III Liceum Profilowanego PCE – ZSP Nr2 w Lęborku o specjalności zarządzanie informacją, odbyło 4 – tygodniowy staż w Eskisehir w Turcji.
Cele stażu: doskonalenie umiejętności w zakresie zarządzania informacją oraz doskonalenie języka angielskiego potocznego i technicznego w branży informatycznej, przygotowanie młodzieży do życia zawodowego z uwzględnieniem postępu technicznego i przemian ekonomicznych oraz poznanie kultury i zabytków w Turcji (miasta Antalii, regionu Kapadocji).
Opiekun: Żanetta Hrycyk
kwiecień / maj 2007
10 – ciu uczniów z Turk Telekom Anatolu – Technik Lisesi z Turcji odbyło 4 – tygodniowy staż w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Lęborku
Cele stażu: nabywanie umiejętności zawodowych w zakresie zarządzania informacją, doskonalenie umiejętności języka angielskiego oraz realizacja przygotowania kulturowego podczas stażu ( zwiedzanie regionu pomorskiego, Lęborka, Gdańska, Malborka, spotkania integracyjne z polskimi rówieśnikami oraz wizyty u polskich rodzin )
XI PROJEKT POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
kwiecień 2008 - wrzesień 2008
kwiecień 2008
6 – ciu uczniów kształcących się w Christliche Jugend Deutschland w Olpe w Niemczech
w zawodzie fryzjer odbyło tygodniowy staż w PCE ZSP Nr2 w Lęborku
Cele wymiany: doskonalenie umiejętności w zakresie fryzjerstwa, poznanie i porównanie systemów kształcenia zawodowego, porównanie umiejętności fryzjerskich młodzieży polskiej i niemieckiej doskonalenie umiejętności języka niemieckiego jak również realizacja przygotowania kulturowego ( zwiedzanie Lęborka , Gdańska, Szymbarku , Łeby ,
spotkania z polską młodzieżą )
opiekunowie : Adriana Goncerzewicz , Ivonne Schmidt
wrzesień 2008
5– ciu uczniów z klas II i III kształcących się w PCE – ZSP Nr2 w Lęborku w zawodzie fryzjer odbyli tygodniową wizytę w Niemczech w Christliche Jugend Deutschland w Olpe w ramach wymiany młodzieży ( program współpracy polsko – niemieckiej )
Cele wymiany: poznanie i porównanie systemów kształcenia zawodowego w Niemczech ,odbycie szkolenia praktycznego zwiększającego umiejętności zawodowe w zakresie fryzjerstwa , doskonalenie posługiwania się językiem niemieckimoraz realizacja przygotowania kulturowego ( zwiedzanie Kolonii , Atlendorf, Olpe – Kircheshol oraz udział w warsztatach Gospodarka i zarządzanie oraz Florystyka
Opiekun: Cecylia Murlinkiewicz
XII PROJEKT Leonardo da Vinci - wrzesień/ październik 2010
Tytuł: „Podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych w branży budowlanej – równe szanse w Europie”
Koordynator projektu - Elżbieta Chudziaszek
5 – ciu uczniów klasy III Technikum Budowlanego odbyło 3- tygodniową praktykę zawodową w ROC West – Brabant w Holandii.
Cele stażu: doskonalenie umiejętności zawodowych z zakresu budownictwa, pogłębianie wiedzy odnośnie stosowania nowoczesnych technologii, weryfikowanie dotychczasowych kwalifikacji zawodowych, kształtowanie przedsiębiorczości, pogłębianie znajomości języka angielskiego zawodowego i potocznego, poznanie zabytków kraju i regionu , uzyskanie dokumentu EUROPASS.
Opiekunowie: Elżbieta Chudziaszek i Iwona Skrzypkowska.
XIII PROJEKT Leonardo da Vinci - październik 2010
Tytuł: „Doskonalenie umiejętności zawodowych na podstawie tradycji kuchni francuskiej”
Koordynator Anna Rutecka
16 – stu uczniów klasy III i IV Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych PCE – ZSP w Lęborku odbyło 2 - tygodniową praktykę zawodową w Lycee des Metiers Jean Monet w Limoges we Francji.
Cele stażu: uzyskanie kwalifikacji zawodowych w branży gastronomicznej dostosowanych do wymagań europejskich, propagowanie innowacyjnej metody podnoszenia kwalifikacji, promowanie przedsiębiorczości, doskonalenie języka angielskiego w branży gastronomicznej, uzyskanie dokumentu EUROPASS, poznanie regionu Limusin, miasta Limoges, zwiedzanie Paryża.
Opiekunowie: Wiesława Zarzycka i Bożena Zanewycz
XIV PROJEKT Leonardo da Vinci - kwiecień 2013
Tytuł: „Wyższe umiejętności budowlane, zdobyte w przedsiębiorstwach holenderskich, szansą na znalezienie lepszej pracy w Europie”
Koordynator projektu - Elżbieta Chudziaszek
Staż zawodowy w Radius College w Bredzie (Holandia) był dla 6 uczniów klasy III technik budownictwa uzupełnieniem praktycznej nauki zawodu – zwiększył doświadczenie zawodowe i jednocześnie szanse zawodowe uczestników na europejskim rynku pracy. W zakresie kompetencji zawodowych uczestnicy odbyli zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach holenderskich i w pracowni szkolnej pod nadzorem doświadczonych instruktorów holenderskich pracując w małych grupach. Zajęcia były prowadzone w formie praktycznego treningu zawodowego.
Cele stażu: doskonalenie umiejętności zawodowych z zakresu budownictwa, pogłębianie wiedzy odnośnie stosowania nowoczesnych technologii, kształtowanie przedsiębiorczości, pogłębianie znajomości języka angielskiego zawodowego i potocznego, poznanie zabytków kraju i regionu, uzyskanie certyfikatu EUROPASS.
Opiekunowie: Elżbieta Chudziaszek i Iwona Skrzypkowska.