Powiatowe Centrum Edukacyjne

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku


Godło Polski

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Powiatowe Centrum Edukacyjne

Wystartowali „Rodacy”. Ubierz wygodne buty, sportowe odzienie i sprawdź komórkę. Lębork w grze.

W drodze do celu!

Gdy cały świat zachwyca się dynamicznymi zmianami, które zachodzą w telefonach komórkowych, biblioteki i Urząd Miasta Lęborka, wyciągają przyjazną dłoń w kierunku młodzieży i ich przewodników, czyli kreatywnych nauczycieli. Na ulicy Staromiejskiej gromadzi się więc tłum ludzi, którzy dość uparcie wpatrują się w zgrabne urządzenia. Zanim jednak pada słynne zdanie  –  „ Wszyscy Na START”, gości wita Pani Alicja Zajączkowska (UM) i pracownicy  MBP w Lęborku.

Włączamy telefony!

Punktualnie o godzinie 10:00 – uruchamiamy grę. Przechodzimy przez pasy i docieramy do tablic upamiętniających Sybiraków, następnie kierujemy się w stronę szpitala, obiektów LCK  Fregata, Muzeum, kościołów, ulicy Stryjewskiego, Bieszki i docieramy do budynku MBP. Ten długi spacer zmusza, grupę dzieci i młodzieży z wybranych szkół na terenie powiatu,  do skutecznego i natychmiastowego zaprezentowania  informacji  pozyskanych  podczas zajęć lekcyjnych oraz w trakcie czytania literatury dotyczącej historii Lęborka. Gra mobilizuje  także do pogłębiania wiedzy o środowisku lokalnym i przybliża   sylwetki   dość aktywnych osób.  

Informacyjne zagadki!

Zakres pytań zmusza uczestników do kilku chwil refleksji, gdyż wiedza encyklopedyczna nie pokrywa się z lęborskimi nowikami i newsami, ale młodzież zdobywa w ten sposób cenne  doświadczenie, które kreuje ich na dość nowoczesne tory. Lębork widziany w obiektywie „Rodaków” – to my wszyscy mieszkańcy tego miasta oraz  zasłużeni ludzie. Zwracamy więc uwagę na aktywność obywateli, zarówno za ich życia, jak i  po śmierci. Przypominamy o roli, jaką odgrywa każda jednostka. Notujemy fragmenty z życia „Rodaków” i pozwalamy, aby kolejne pokolenia przewracały kartki w lęborskich zapiskach i kronikach.

Sprawdź – to sam.

Wybierz trasę po Lęborku.

W grze „Rodacy” uczestniczyli uczniowie  (z klasy I a) z PCE, którymi opiekowały się: Pani Monika Naczk i  Pani Sylwia Skroś.

Sylwia Skroś